HTM

W 2013 roku mieliśmy przyjemność zaprojektować dla osoby prywatnej logo, oraz oprawę graficzną płyty CD. Zadanie to związane było z działalnością artystyczną zleceniodawcy i nawiązywało do wywodzącej się z ulicy subkultury hip-hopowej. Dodatkowo dla wspominanego klienta wykonaliśmy dwa projekty odzieżowe.

Graphic by Raptor

Logo

Znak graficzny przybiera postać sygnetu którego kształt i konstrukcja przypomina herb i w który wpisany jest logotyp złożony z trzech liter. W przedstawionej obok wersji logo uzupełnione jest angielskojęzycznym hasłem street wear (odzież uliczna). Wersja ta w zamiarze używana miała być wyłącznie w projektach odzieży jako jej nierozłączny element . Oryginalnie logo miało wykorzystywać dwa podstawowe kolory. Rozjaśniony nieco żółtym, kolor limonkowy, oraz smolistą czerń.

*

Odzież

Projekt odzieży dotyczył koszulki z krótkim rękawem typu t-shirt, oraz bluzy dresowej z rozsuwaną kapturo-kominiarką. Do druku wykorzystano dwie różne techniki drukarskie. Sitodruk wykorzystany został na prostym wzorze koszulki, natomiast druk cyfrowy zastosowany przy druku skomplikowanej grafiki na bluzie.

Oprócz przygotowania grafik, które następnie nanoszone były na odzież, projekt obejmował stworzenie operatu technicznego w którym ujęto miedzy innymi kolorystykę farb, rozmiar czy położenie poszczególnych elementów.

Nadruk wykonano niezwykle uniwersalną techniką druku sitowego czyli takiego w którym farbę nakłada się przeciskając ją przez odpowiednie matryce. Sitodruk można stosować na wielu rodzajach materiałów, tj; tkaniny, bawełna, dzianiny, drewno czy tworzywa sztuczne, a zastosowanie odpowiedniego sita daje możliwość nadruku zarówno na powierzchniach płaskich jak i cylindrycznych. Dzięki dużej ilości farb możliwe jest uzyskanie niezwykle wyrazistych i nasyconych barw, których trwałość zależna będzie od ich jakości i wytrzymałości. Dobre farby drukarskie gwarantują, odporność nadruków na promieniowanie UV, pranie, czy uszkodzenia mechaniczne.

Nadruk bezpośredni DTG to metoda znakowania odzieży, która polega ona na natryskiwaniu atramentu na odzież za pomocą specjalnych drukarek – atrament wnika we włókna odzieży tworząc dobrej jakości solidny nadruk charakteryzujący się bardzo wysoką trwałością.  Druk cyfrowy oferuje szeroki wybór, oraz głębię i intensywność kolorów.

Pudełko i płyta CD

Oprawa graficzna bazowała na wykonanych przez nas fotografiach elewacji zaniedbanego budynku. Użyte zdjęcia oddają charakter ulicznej formie ekspresji artystycznej. Front okładki przedstawia tabliczkę z nazwą ulicy co jest swego rodzaju podpisem autora. W lewym dolnym rogu widzimy pseudonim artysty, rok publikacji materiału, oraz jego nazwę, które w różny sposób powielono w całej oprawie graficznej publikowanego materiału. Z tyłu pudełka, na tle elewacji i spadu rynny, tradycyjnie znajduję się lista utworów muzycznych, oraz znaki graficzne reklamujące inne podmioty.

Druk okładek i nadruk na płytach wykonano za pomocą techniki druku cyfrowego UV, która wykorzystywana jest z reguły przy małych nakładach. Druk UV daje wyjątkową jakość porównywalną z jakością fotograficzną.